2012 m. gegužės 25 d., penktadienis


Lelijų priežiūra

Karališkoji lelija
Dažniau auginamos rūšys — tai raudonoji, miškinė, leopardinė, karališkoji, Henrio ir Saržento lelijos. Ankstyviausia raudonoji, nuo seno auginta mūsų kaimų darželiuose, taip pat leopardinė - žemyn nukreiptais dėmėtais, raudonai oranžiniais žiedais, ir miškinė - gausiai žydinti nedidukais rožiniais, aštroko kvapo žiedais.

Šios lelijos žydi antroje birželio pusėje, geriausiai auga puriame, laidžiame, neuralios ar silpnai rūgščios reakcijos dirvožemyje, saulėje ar pusiau pavėsyje (tik miškinė lelija nemėgsta saulės, jai labiau tinka lengvas pavėsis). Karališkoji ir Saržento lelijos žydi beveik kartu su azijinėmis. Jos yra vienos iš vamzdelinių lelijų protėvių ir auginamos panašiai. Henrio lelijos žydi vėliausiai (liepos pabaigoje ir rugpjūtį). Šių aukštų (1-1,5 m) lelijų žiedai šviesiai oranžiniai, svyra žemyn, nelabai dideli. Auginamos kaip azijinės lelijos.

Visų lelijų žiedynus galima skinti, nevysta apie 10 dienų. Žiedynus geriau pjauti trumpesniais kotais, kad likęs stiebas su lapais sukauptų pakankamai maisto medžiagų svogūnui. Jeigu puokštę statysite ant baltos staltiesės, dulkines galima išskinti, bet žiedai jau nebus tokie gražūs. Lelijų žiedadulkės labai tepa, bet neblogai išsiskalbia.

Apie apsaugą nuo grybinių ligų (dažniausiai tai Botrytis sp. sukeliamas puvinys, prasideda nuo nedidelių rusvų dėmelių ant lapų, vėliau žiedų) ir profilaktinius purškimus jau rašyta. Lelijos serga ir fuzarioze — staiga paruduoja arba paraudonuoja visas stiebas su lapais. Susirgęs augalas su svogūnu iškasamas ir sudeginamas, į jo vietą kitų lelijų sodinti negalima.

Vokietijos lankytinos vietos

Miunchene

Mergelės katedra (Frauenkirche)
Vėlyvojo gotikos laikotarpio stiliumi pastatyta viena žymiausių Miuncheno bažnyčių. Interjerą puošia įvairių amžių menininkų darbai. Šios bažnyčios bokštas yra vienas iš orientyrų mieste.
Darbo valandos: bažnyčia atvira kasdien, tačiau per mišias turistai nepageidaujami.

Šv.Petro bažnyčia
Tai seniausia Miunchene esanti bažnyčia. Interjerą puošia paskutinių šešių amžių menininkų darbai. Bokšte yra apžvalginė aikštelė, iš kurios atsiveria nuostabi miesto panorama (į bokštą veda 306 laipteliai, kuriais užlipti turėsite patys).
Darbo valandos: bažnyčia veikia kasdien 7:30 - 19val, trečiadienį po pietų uždaroma. Per mišias turistai nepageidaujami. Į bokštą galite užlipti pirmadieniais – šeštadieniais 9 - 19val, sekmadieniais ir švenčių dienomis 9 - 18val.

Olimpinis parkas1972 metais pastatytas Olimpinis kaimelis.
Lankytojus čia traukia sporto centras, ežerai, dviračių takeliai, koncertų scenos ir futbolo stadionas. Kitoje gatvės pusėje yra BMW muziejus.
Darbo valandos: parkas atidarytas visą parą. Olimpinis bokštas – kasdien 9 - 24val. Olimpinis stadionas – 9 - 18val (išskyrus per renginius).

Nymphenburg rūmai ir parkasBaroko stiliaus rūmai MIuncheno vakarinėje pusėje kadaise buvo Bavarijos monarchų vasaros rezidencija.
Nymphenburg rūmai yra viena lankomiausių turistų vietų. Rūmų interjeras tiesiog stulbinantis, jį kūrė net 5 to meto menininkai. Freskų autorius – Johann Baptist Zimmermann.
Nymphenburg – tai Ferninan Maria dovana savo žmonai Henriette Adelaide įpėdinio gimimo proga (1675 metai).
Jų sūnus - Maximilian Emanuel. Lankydamiesi rūmuose, būtinai užeikite į Marstallmuseum, Porzeliano muziejų, Žmonijos muziejų, Botanikos sodą.
Darbo valandos: vasaros metu 9 - 18val, žiemos metu 10 - 16val.

BMW muziejus
Labiausiai stulbina muziejaus architektūra – tai vienas įdomiausių statinių Miunchene. Muziejuje pamatysite visus BMW sukurtus modelius: nuo pačių seniausiųjų iki naujausiųjų.
Dabar muziejus uždarytas remontui, planuojama atidaryti 2007 metais. Kai kurios ekspozicijos šiuo metu perkeltos į Olimpinį parką, esantį BMW muziejaus kaimynystėje.
Darbo valandos: vasaros metu kasdien 10 - 22val, žiemos metu 10 - 20val.

 






Rožių priežiūra

Rožių genėjimas 
Rožių priežiūra
Norint, kad rožės atrodytų nepakartojimai, jas reikia tinkamai genėti ir dauginti. Reikalinga tam tikra rožių priežiūra. Genėjimas – labai atsakingas darbas, kuriam reikia patirties ir žinių. Tinkamai nugenint, žydi labai gausiai…
Pavasarį, nudengus rožes, reikia nukarpyti apšąlusius stiebus, šakutes, atnaujindami pačią rožę. Genima sekatoriumi ir aštriu peiliu. Įvairių grupių rožės genimos skirtingai.
Kiekvienas norime, kad rožės visada žydėtų, atrodytų visada nepriekaištingai.
Kovo mėnesį augalai jau pradeda sprogti. Pavasarį ne laiku nudengtos rožės, labai nukenčia. Nepastovus oras ir ankstyvas nudengimas gali pražudyti rožes. Nudengiant jas, reikia kruopščiai apžiūrėti, ar nelikę eglišakių ar pan.  
Prieš genint augalą, reikia paruošti tinkamai įrankius ir išbandyti ant daikto (pvz. medienos gabalas). Netinkamai nugaląstas sekatorius, gali sužaloti rožės stiebą, šaką…ir ilgai gyjama žaizda.
Geriausia rožes genėti tada, kai dar neišsprogę pumpurai. Priklausomai nuo pavasario atėjimo. Atidengus krūmus po žiemos, pirmiausiai apžiūrimi pumpurai ir pagal jų būklę sprendžiama kada genimos rožės.
Nudengtų rožių pumpurai nevienodi. Geriausiai būna viršutinėje ūglio dalyje. Vidurinėje ūglio dalyje – gerai išsivysto augantys pumpurai. Apatinėje dalyje jie silpniausiai sprogsta. Nudengus, būtinai apžiūrimi pumpurų padėties situaciją. Jei matoma ligotą pumpurą tuoj pat šalinama. Prieš pradedant genėti, pirmiausiai reikia išpjauti augančius, pažeistus ir

Orchidėjų preižiūra ir auginimas

Orchidėjų priežiūra ir auginimas

Orchidėjų priežiūra ir auginimas

Orchidėjomis rūpinkimės su meile

Sakoma, kad orchidėjos – legendomis apipinti augalai. Egzotiški žiedai sukėlė didžiulį susidomėjimą vos pasiekę Europą. Su meile prižiūrimos gėlės šeimininkus apdovanoja ypatingais žiedais. Orchidėjos gali žaliuoti net šimtus metų ir tapti iš kartos į kartą perduodama šeimos relikvija. Ką gi daryti, kad egzotiški žiedai džiugintų vėsiomis žiemos dienomis?

Populiarusis Falenopsis mėgsta šviesą

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad orchidėjas prižiūrėti ir auginti labai sudėtinga, tačiau taip nėra. Geriausia pradėti nuo populiariausios ir labiausiai paplitusios rūšies – Phalaeonopsis (liet. Falenopsis). Šios gėlės spalvų paletė labai plati – nuo baltos iki beveik juodos spalvos. Be to, gerai prižiūrimo augalo žiedais galima gėrėtis net iki šešių mėnesių.

Phalaeonopsis orchidėjos mėgsta saulės šviesą, todėl geriausiai auga ant palangių. Orchidėjoms labiausiai tinka rytų pusėje esantys langai. Vakarų pusėje esantys langai taip pat tinka, tačiau gėles reikia saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, kad nepradėtų gelsti lapai. Žiemą, kai saulės nėra daug, orchidėjas laikykite prie pietų pusėje esančių langų.

Tinkama temperatūra ir drėgmė

Phalaeonopsis orchidėjoms palankiausia temperatūra yra nuo +18 iki +27° C. Optimali temperatūra naktį - +18, o dieną +22-+27° C. Labai aukšta temperatūra lėtina orchidėjų augimą, o vėsuma kenkia žiedams. Jei pradeda formuotis žiedai, venkite temperatūros svyravimų, nes žiedai gali žūti dar neprasiskleidę.

Auginant orchidėjas, svarbu atkreipti dėmesį į drėgmės lygį. Tinkamiausias drėgmės lygis yra tarp 50 ir 75 % santykinės drėgmės. Šiltuose namuose pasirūpinkite specialiu orchidėjų drėkinimu. Įstatykite augalą į drėkinimui skirtą padėklą su žvyru ir vandeniu, bet jokiu būdu neleiskite šaknims mirkti vandenyje.

Labai svarbu sistemingai laistyti orchidėją. Phalaenopsis nemėgsta sausros, todėl geriausia laistyti gėlę apytiksliai kartą per savaitę. Pastovi drėgmė sudaro palankias sąlygas orchidėjos šaknims vystytis, todėl periodiškai tikrinkite drėgmę vazonėlyje. Galite pasverti vazonėlį su palaistytu ir nepalaistytu augalu, kad galėtumėte numatyti laistymo laiką pagal svorį. Laistykite atsargiai, kad ant lapų nesusikauptų vanduo. Stenkitės, kad vandens lašai nesikauptų ten, kur formuojasi nauji lapai.

Aktyviu orchidėjos augimo metu naudokite trąšas. Rugsėjo mėnesį naudokite trąšas žiedams stiprinti. Trąšas naudokite pagal instrukciją, esančią ant pakuotės.

Persodinkite ir džiaukitės naujais žiedais

Phalaeonopsis orchidėjas patariama persodinti kartą per metus, nes orchidėjos gali „išaugti“ vazonėlį, išnaudoti visas grunte esančias medžiagas arba šaknys gali pradėti gesti. Norėdami persodinti gėlę, išimkite ją iš vazono ir leiskite žemei nubyrėti nuo šaknų. Pašalinkite negyvas šaknis. Nenaudokite perdidelio vazono. Gėlės šaknys turi lengvai tilpti į indą. Įstatykite gėlę ir užberkite šaknis specialiai orchidėjoms skirtu žemių mišiniu. Persodintą augalą laistykite ir tręškite įprasta tvarka.

Reguliariai apžiūrėkite orchidėją, nes šiuos augalus taip pat puola kenkėjai. Juos šalinkite cinamono (tai natūralus fungicidas), muilo arba izopropilo alkoholio tirpale pamirkytu skudurėliu.

Sveikos ir gerai prižiūrimos orchidėjos gali žydėti du-tris kartus iš eilės. Nužydėjus pirmiems žiedams, apžiūrėkite žiedynstiebį. Ant jo gali būti šviežių gumbelių. Suskaičiuokite tris gumbelius nuo žiedynstiebio pagrindo ir nupjaukite žiedynstiebį iš karto už trečio gumbelio. Pjūvio vietą pabarstykite medžio anglies arba cianamono milteliais. Jei augalas sveikas ir metu laikas tinkamas, po keleto savaičių sulauksite naujų žiedų. Su meile prižiūrimų orchidėjų žiedai džiugins Jus vėsiomis žiemos dienomis.

2012 m. gegužės 24 d., ketvirtadienis

Mano knygos

Mėgstamiausios mano knygos

Dingę Jane Austen memuarai (Syrie Jame)
 Šiame išradingai parašytame romane JAV rašytoja Siri Džeims (Syrie James) bando atspėti, kokias slaptas meilės istorijas galėjo išgyventi skaitytojų itin pamėgtų romantiškų istorijų autorė, britų rašytoja Džeinė Osten (Jane Austen). Tai nepaprasta knyga, prieš kurią neatsilaikys tie, kurie mėgsta šią rašytoją, ir tie, kurie mėgsta tiesiog geras istorijas.




Rugiuose prie bedugnės(Džeromas Selindžeris)
 Jaunuolio maištas prieš tėvus, mokytojus, nusistovėjusias normas, nepasitenkinimas visu pasauliu, savęs ieškojimas – apie visa tai J.D. Selindžeris, gimęs 1919m. Niujorke, aprašo didžiulio populiarumo sulaukusiame romane „Rugiuose prie bedugnės“ (1951m.). Ši knyga tapo kultine mūsų tėvams ir netgi seneliams, o taip pat ir daugumai šiuolaikinių paauglių.



Šešios progos numirti (Algimantas Čekuolis)
Ši knyga - apie mus supančio pasaulio tikrovę. Ji skirta tiems, kurie nebijo suabejoti pripažintais mitais, kurie ieško faktų ir jungčių tarp jų, o išvadas moka daryti patys. Dalis tekstų parašyta ruošiant televizijos laidas, naršant po visų žemynų spaudą, radiją, televiziją bei iš kelionių, į kurias autorius leidžiasi 5-6 kartus per metus. Bet tai ne kelionių aprašymai.

Mėgstamiausios gėlės

Baltoji lelija - kita labai ilgą istoriją turinti gėlė. Ji paliko savo pėdsaką daugelio imperijų istorijoje. Nuo seno ši gėlė buvo laikoma nekaltybės ir skaistumo simboliu. Senovės Romoje baltosios lelijos buvo laikomos dailumo, turto ir prabangos įsikūnijimu, taip pat simbolizavo viltį..
Krikščioniška tradicija pavertė šią gėlę nekaltybės ir skaistumo simboliu. Daugelyje katalikiškų šalių Švenčiausioji Mergelė vaizduojama tarp lelijų girliandų. Lelija - yra Prancūzijos simbolis.

  Rožės – tai daugelio sodo mylėtojų mėgstamos gėlės. Šių gėlių grožis atima žadą. Prašmatnūs jų žiedai ir nuostabus kvapas bet kokį sodą paverčia rojumi.




Žibuoklės - vėdrynių (Ranunculaceae) šeimos augalų gentis. Lietuvoje vienintelė rūšis – triskiautė žibuoklė (Hepatica nobilis). Karpatuose auga dar viena šios genties rūšis - transilvaninė  (Hepaticžibuoklėa transsilvanica). Taip pat yra daug išvestinių rūšių.

http://www.floravitas.lt/

Kelionės

Kelionė į Berlyną

Berlyno katedra
Berlyno katedra
Berlyno katedra – didžiausia protestantų bažnyčia Vokietijoje. Katedra pastatyta 1894 - 1905 metais Spree saloje pagal Julius Raschdorff projektą. Gausiai dekoruota Silezijos granitu, bažnyčia yra 114 metrų aukščio. Keletą kartų per karus buvo sugriauta, vėliau kruopščiai atstatyta. Dabar bažnyčia yra 98 metrų aukščio. Galite apsilankyti ir Hohenzollern kriptoje.  Lustgarten (sodas, esantis prie katedros) daug kartų keitėsi. 1999 metais jis buvo atnaujintas paskutinį kartą, pastatytas naujas fontanas.

 Aleksandro aikštėAleksandro aikštė – dažnai turistų lankoma vieta. Per dieną čia apsilanko apie pusė milijono žmonių. Čia yra ir turgus. Aikštės pavadinimas kilo nuo rusų caro Aleksando I vardo (aikštė pavadinta 1805 metais). 1970 metais Aleksandro aikštė tapo Rytų Berlyno senamiesčio centru, čia pastatytas naujas viešbutis su 123 metrų aukščio bokštu, Mokytojų namai, Centrinė universalinė parduotuvė, netoliese pastatytas Televizijos bokštas.

 Brandenburgo vartai
Brandenburgo vartai - vienas lankomiausių Berlyno objektų. Šie vartai buvo pastatyti prieš 200 metų. Iki 1989 metų jie simbolizavo Berlyno ir Vokietijos divizijas, dabar šie vartainacionalinis vienybės simbolis. Tai vieninteliai išlikę miesto vartai. Juos sumodeliavo Carl Gotthard Langhans; Brandenburgo vartaivienas pirmųjų klasicizmo stiliaus statinių Berlyne. Fasado ornamentų ir iškilmių vežimo autoriusJohann Gottfried Schadow. Dabar vartai atsidūrė neseniai suprojektuotos Pariser aikštės centre. Šiaurinėje aikštės pusėje stovi keli įspūdingi pastataiDresdner bankas, Prancūzijos ambasada. Pietinėje pusėje pamatysite DG banką, Menų akademiją.
 http://www.toptravel.lt/salys/vokietija/ekskursijos-vokietijoje/